Pricing & Availability
GEONIX PowerShell AL7 (GXPHDD12) 4TB External Hard DriveRs 15,999Amazon India↗
Geonix PowerShell AL7 4TB External Hard Drive 3.5 Inch Desktop HDD with 12V External Power Adapter, USB 3.1 5Gbps UASP, Shockproof, Windows/macOS/Linux/Android, 3 Year Warranty (Martini Gray)
by GEONIX
Sold by Clicktech Retail Private Ltd #60 in External Hard Disks
In stock
Price last updated on: May 13, 2026 at 12:05 AM IST (23 hours ago)
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.
Price history
Alpha Preview
Launch price
Rs.15,999.00
Lowest tracked
Rs.15,899.00
MRP
Recorded changes
EventDatePriceChange
DropRs.15,899.00 (MRP Rs.34,999.00)↓ Rs.100.00
Storage & Interface
Power input is DC 12V, delivered via the included adapter.
Compatibility
The GEONIX PowerShell AL7 (GXPHDD12) is compatible with:
  • Windows (all major versions)
  • macOS
  • Linux
  • Android devices (USB OTG-capable)
  • Desktops, laptops, smart TVs, gaming consoles, and other USB-enabled devices
Design & Build
  • Form Factor: 3.5-inch
  • Color: Martini Gray
  • Protection: Shockproof casing to guard against accidental bumps and drops
  • LED Indicator: Displays power status and data transfer activity
GEONIX PowerShell AL7 (GXPHDD12) Specifications / Technical Details
  • Model: GXPHDD12
  • Brand: GEONIX
  • Storage Capacity: 4TB
  • Form Factor: 3.5 inch
  • Interface: USB 3.1 Gen 1 (Type-C)
  • Transfer Speed: Up to 5Gbps
  • Protocol: UASP (USB Attached SCSI Protocol)
  • Power Input: DC 12V