LG 32UN880K-B.ATR 32″ Ultrafine Ergo UHD 4K IPS Monitor Launched in India – Check Price, Specs
feature-image_2025-08-03_06-58-18 - feature image_2025 08 03_06 58 18
Pricing and Availability
Ends: May 13, 2026 18:29
LG 32UN880K 80cm (31.5 Inch) Ultrafine UHD(3840 x 2160) IPS Monitor with Ergo Stand, Anti-Glare, HDR 10, DCI-P3 95%(Typ.), HDMI X 2, Display Port, USB Type-C (60W PD), Speakers, Headphone Out, Black
by LG
Sold by Clicktech Retail Private Ltd #119 in Monitors
  • 32” UltraFine UHD (3840 x 2160) IPS Display.Surface Treatment : Anti-Glare. Contrast Ratio - 1000:1.Specific uses for product - Business, personal.Contrast Ratio : 1000:1. Viewing Angle : 178˚(R/L), 178˚(U/D).
  • Viewing Angle is 178º (R/L), 178º (U/D); Brightness is 350nits(typ); Aspect Ratio is 16:9
  • LG Ergo Stand (Extends/Retracts/Swivels/Height/Pivot/Tilt)
Only 2 left in stock.
Price last updated on: May 13, 2026 at 2:12 AM IST (17 hours ago)
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.
32UN880-B / 32UN880K-B.ATR Technical Details and Specifications
The maximum brightness this panel supports is 350nits, which is more than enough to use indoors.
  • 5ms (GtG at Faster) responsive time
  • 280 cd/m² – 350 cd/m² brightness
  • 16:9 aspect ratio
  • 60Hz refresh rate
  • Viewing angle: 178º(R/L), 178º(U/D)
  • 1000:1 contrast ratio (Typ.)
  • 3-Side Borderless Design
  • Anti-Glare
  • DCI-P3 95% Color Gamut
According to the official specs sheet, the Color of this screen is calibrated in the Factory.
It does come with a built-in speaker – 5W x 2 and supports Maxx Audio. LG Calibration Studio (True Color Pro) software support is available for this monitor to fine-tune settings if needed.
Connectivity Ports
When it comes to connectivity, this monitor has the following ports:
  • 1x DisplayPort 1.4
  • 2x HDMI ports
  • 1x USB-C port ( 60W Power Delivery, Data Transmission)