LG 27US550-W.BTR 4K Ultrafine Monitor Launched in India – Check Price, Specs, Availability
LG 27US550-W 27" 4K (3840x2160) UHD Ultrafine IPS Computer Monitor with HDR10, DCI-P3 90%, Adjustable Stand, 3-Side Borderless Design, White
Ends: May 13, 2026 18:29
by LG
Sold by Clicktech Retail Private Ltd #25 in Monitors
  • Display: UHD 27 in (68.4 cm), IPS panel (3840 x 2160), 16:9 aspect ratio, a contrast ratio 1000:1, wide 178º(R/L), 178º(U/D) viewing angles, making it suitable for both work and entertainment.
  • 60Hz Refresh Rate & 5ms Response: With a 60Hz refresh rate and a 5ms response time, the monitor delivers smooth, fluid visuals, Fast-paced content such as gaming or video playback remains responsive and free from distracting motion blur.
In stock
Price last updated on: May 13, 2026 at 1:43 AM IST (16 hours ago)
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.
Price history
Alpha Preview
Launch price
Rs.19,579.00
Lowest tracked
Rs.18,999.00
MRP
Recorded changes
EventDatePriceChange
DealRs.19,999.00 (MRP Rs.35,000.00)↑ Rs.420.00
DealRs.18,999.00 (MRP Rs.35,000.00)↓ Rs.1,000.00
LG 27US550-W.BTR Monitor Technical Details
It features a 27-inch 4K UHD resolution (3840 x 2160 pixels) IPS screen. It covers DCI-P3 90% (CIE1976) color gamut. The maximum brightness supported is 300 nits. The maximum refresh rate it can achieve is 60Hz, and the maximum response time is 5ms (GtG at Faster).
Other Features of this monitor
  • 40W(19V/2.1A) DC Output
  • Power Consumption (DC Off): Less than 0.3W
  • Weight with Stand [kg]: 6.8
  • Dual Controller: Yes
  • 1000:1 Contrast Ratio (Typ.)
  • 10-bit (8-bit+FRC) Color Bit
Ends: May 13, 2026 18:29
LG Ultrafine Monitor 32U720A-B - 4K UHD VA 32 inch, 60Hz, 5ms GtG, HDR10, Home/Office Display, Eye Care Features, Built-in Speakers, HDMI, DisplayPort, USB-C with 90W PD, Black
by LG
Sold by Clicktech Retail Private Ltd #249 in Monitors